Košarica

Brezplačna dostava  nad 55 €

Več o aromaterapiji

začetek pravljice

Vas zanimajo eterična olja, a ne veste, kako jih uporabiti? Kje začeti?

Z našim vodnikom spoznajte osnovno o uporabi aromaterapije in več o učinkih eteričnih olj!

KAJ JE AROMATERAPIJA?

Zdravilne lastnosti zelišč in eteričnih olj so poznala že starodavna ljudstva . Eterična olja se omenjajo v različnih svetih spisih, zavedanje o njihovih koristih pa se prenaša iz roda v rod. Tudi vse več znanstvenih študij potrjuje učinkovitost aromaterapije. Eterična olja so vse bolj prisotna v vseh vidikih našega življenja, pa tudi v metodah, oziroma načinih uporabe. Toda, kaj aromaterapija pravzaprav je?

Aromaterapija je komplementarna metoda ohranjanja in izboljšanja zdravja, ki uporablja eterična in nosilna olja (hladno stiskana rastlinska) za izboljšanje zdravja, telesa in duha. Uporabljajo se čista naravna eterična olja in druge naravne sestavine (kot so hladno stiskana rastlinska olja) najboljše kakovosti. Aromaterapija ob koncu 20. stoletja. ni veljala za učinkovito ali utemeljeno metodo zdravljenja, vendar so številne nove znanstvene študije dokazale njeno izjemno učinkovitost – dokazov pa je iz dneva v dan več.

Aromaterapevti gojijo celosten pristop do posameznika, pri tem pa izberejo metode, ki uravnovešajo njegovo psiho in telo. Eterična olja se uporabljajo na več načinov: vdihavanje, masaža (ali resorpcija skozi kožo) ter vaginalna, rektalna in peroralna uporaba.

KAJ SO ETERIČNA OLJA?

Eterična olja so hlapljive naravne snovi z izjemno zapletenimi kemičnimi strukturami. Rastline izločajo eterična olja iz različnih razlogov (obramba, medcelična komunikacija, opraševanje), in ni dvoma, da so eterična olja najbolj zdravilni deli rastlin. Eterična olja pridobivamo iz različnih delov rastlin (venčni listi, lubje, srčki, semena, smole, korenine, vejice…) z destilacijo ali hladnim stiskanjem. Nekatera eterična olja dobimo z ekstrakcijo s topilom, poznana pa je metoda enfleurage, po kateri se cvetni listi in deli rastlin dajo v mazilo brez vonja, ki vpije njihovo esenco.

Ste vedeli da eterična olja niso mastna, čeprav jim pravimo »olja«?

SPOZNAJTE NAJBOLJ UPORABLJANA ETERIČNA OLJA

Ali ste na začetku svoje aromatične avanture in ne veste, katero eterično olje bi izbrali? Spoznajte najbolj priljubljena eterična olja v aromaterapiji in osnove, na katerih lahko zgradite vašo aromatično zgodbo!

SIVKA (Lavandula angustifolia)

Eterično olje sivke je eno najbolj vsestranskih olj in v aromaterapiji se zelo pogosto uporablja. V majhnih količinah lahko to eterično olje nanesete celo neposredno na kožo (na primer v primeru blagih opeklin ali prask). Sivka ima namreč regenerativni učinek in pospešuje celjenje kože. Znana je po svojem pomirjujočem učinku in se uporablja za lajšanje stresa in nespečnosti. Za bolj miren spanec lahko nekaj kapljic sivke kapnete na robec ali vato in položite ob vzglavje, enako učinkovito pa je tudi vdihavanje ali uporaba sivke v aroma svetilki (lučki) ali difuzorju (izparilniku). To vsestransko eterično olje se pogosto uporablja tudi pri izdelavi kozmetike za mastno in problematično kožo.

Prva pomoč pri opeklinah: trenutek nepazljivosti med kuhanjem lahko povzroči boleče opekline. Kapljico eteričnega olja sivke kapnite neposredno na opeklino in postopek nekajkrat ponovite. Sivka zagotavlja takojšnje olajšanje in pospešuje celjenje brazgotin.

ČAJEVEC/TEA TREE (Melaleuca alternifolia)

Čajevec je poleg sivke eno najbolj znanih eteričnih olj, ki se uporablja v aromaterapiji, poznan pa je tudi kot “naravni antibiotik za vsakogar”. Enako kot eterično olje sivke ga lahko nanesemo neposredno na kožo (vneto ali poškodovano kožo), ker pa kožo izsuši, priporočamo neposredni nanos le na manjših površinah. Uporablja se kot naravno zdravilo za okužbe. Eterično olje čajevca lahko uporabite tudi za prečiščevanje zraka v prostoru med boleznijo – uporabite ga lahko v aroma lučki, difuzorju ali razpršilu. Spodbuja celjenje brazgotin in izločanje toksinov iz telesa ter je pogosta sestavina v naravni kozmetiki, pa tudi v čistilih.

ROŽMARIN (Rosmarinus officinalis)

Eterično olje rožmarina se tradicionalno uporablja za spodbujanje boljše koncentracije in duševne ostrine, ta učinek pa je potrdila tudi znanost. Vdihovanje hlapov tega eteričnega olja vas bo osvežilo in spodbudilo miselne procese. Znižuje raven kortizola v telesu in pomaga pri lajšanju stresa. Uporabite ga lahko v aroma lučki ali difuzorju ali kapnite nekaj kapljic za vdihavanje, da zmanjšate napetost in duševno utrujenost. Eterično olje rožmarina je znano tudi kot tradicionalno zdravilo proti prhljaju in izpadanju las. Na primer: eterično olje rožmarina zmešajte s konopljinim nosilnim oljem (5 kapljic eteričnega olja na 10 ml nosilnega olja) in večkrat na teden uporabite za masažo lasišča. Nežno vtrite v lasišče, pustite delovati pol ure, nato si umijte lase.

POPROVA META (Mentha x piperita)

Eterično olje poprove mete pogosto uporabljajo v proizvodnji kozmetike in izdelkov za nego zob. Primer, kako olje poprove mete lahko sami uporabite za nego zob in ustne votline: še preden nanesete pasto na zobno ščetko kapnite nanjo eno kapljico tega eteričnega olja. 

To eterično olje:

  • prijetno ohladi kožo in lajša bolečine.
  • pogosto se uporablja za lajšanje tenzijskih glavobolov – z vdihavanjem ali masažo (le eterično, ki je razredčeno v nosilnem olju).
  • lajša težave z dihali.
  • osvežuje in stimulira

EVKALIPT (Eucalyptus globulus Labill)

Eterično olje evkalipta je znano kot naravno sredstvo za inhalacijo/vdihovanje in lajšanje težav z dihali. Vdihnite eterično olje evkalipta (bodisi z aromo lučko ali z neposrednim vdihovanjem), da lajšate težave z dihali in simptome prehlada ter hkrati uživate v osvežilnem vonju in prebujajočem učinku tega vsestranskega eteričnega olja. Podobno kot eterično olje poprove mete je evkalipt zelo cenjena sestavina v kozmetiki in izdelkih za nego zob. Zaradi svojega protivnetnega delovanja je koristen tudi pri lajšanju bolečin v mišicah.

Eterična olja, ki smo jih omenili so najpogosteje uporabljana in pokrivajo širok spekter tegob. Poleg njih pa seveda obstajajo še številna eterična olja, ki se uporabljajo v aromaterapiji, njihove vonjave in lastnosti pa prispevajo k zdravju in lepoti njihovih uporabnikov.

MEŠANICE eteričnih olj

Mešanice eteričnih olj so mešanice dveh ali več čistih eteričnih olj. V vsaki mešanici so eterična olja skrbno izbrana – da izboljšujejo ali dopolnjujejo lastnosti drugih eteričnih olj v mešanici. Si želite naravno zdravilo za težave z dihali? Se želite zaščititi pred komarji, klopi in drugimi zajedavci? Ali pa preprosto iščete edinstven in ženstven parfum? Odkrijte svet mešanic Aromara naravnih in čistih eteričnih olj in uživajte.

UPORABA ETERIČNIH OLJ

Eterična olja imajo širok spekter lastnosti in uporabe, zahvaljujoč svoji kompleksni sestavi. Aromaterapija je vse bolj iskana metoda, zaradi svoje učinkovitosti pri lajšanju simptomov stresa, bolečine, depresije in tesnobe. Ugoden učinek eteričnih olj na imunski sistem in splošno zdravje je dobro znan. Številna eterična olja se uporabljajo za izboljšanje spomina, spodbujanje umskih sposobnosti, lajšanje nespečnosti in dvig energije.

Zaradi vsestranskosti eteričnih olj je njihova uporaba široka in raznolika. Vendar pa obstaja več glavnih načinov uporabe eteričnih olj.

VDIHOVANJE ETERIČNIH OLJ

Najbolj priljubljen način uporabe eteričnih olj je, da jih razpršite po zraku preko aroma svetilk (lučk) ali difuzorjev, ki eterična olja razpršijo, da razkužijo zrak in vplivajo na počutje prisotnih, z ustvarjanjem določenega vonja in vzdušja.

NEPOSREDNO VDIHOVANJE IN INHALACIJA

Ta način uporabe se uporablja za razkuževanje dihalnih poti, pa tudi za doseganje določenih psiholoških učinkov. Pri vdihovanju se uporabljajo eterična olja nižje koncentracije kot pa pri inhalaciji, ki deluje na pljuča.

Vdihovanje eteričnih olj stimulira del možganov, ki je povezan z vonjem, in sprošča kemikalije, ki spodbujajo občutek ugodja in miru ter delujejo stimulativno. Takšni učinki aromaterapije in eteričnih olj postajajo vse pomembnejši, saj današnji življenjski tempo povzroča stres in tesnobo pri vse večjem številu ljudi. V sodobni psihologiji obstaja celo smer, posvečena vplivu aromaterapije na psiho: aroma-psihoterapija.

Poleg stresa lahko aromaterapija zdravi širok spekter simptomov in obolenj, vključno z bolečinami v telesu in mišicah, glavoboli in migrenami, dihalnimi in prebavnimi težavami, težavami s cirkulacijo, menopavznimi in menstrualnimi simptomi, pa tudi depresijo.

KOPELI

Kopeli z dodatkom eteričnih olj imajo ob prijetnem vonju še posebno vrednost za psihofizično stanje. Eterično olje (20 kapljic na 50 litrov vode) zmešamo s sladko smetano ali medom, nato pa to zmes vlijemo v toplo vodo. Učinek kopeli je odvisen od vrste eteričnega olja. Za sproščujočo kopel lahko na primer izberete eterično olje sivke. Za lajšanje napetosti ali hitrejše okrevanje po prehladu priporočamo eterično olje bora. Če želite kopel za sijočo, negovano kožo, pa na primer izberite mešanico vrtnice in pelargonije

OBKLADKI

Eterična olja lahko dodate toplemu ali hladnemu obkladku, da povečate njegov učinek. V posodo nalijte vročo ali hladno vodo in dodajte eterično olje. V to aroma mešanico namočite brisačo ali gazo, jo pustite nekaj minut namočeno, nato ožamete in z obkladkom ovijte boleče mesto.

NANOS ETERIČNIH OLJ NA KOŽO

Koža je naš največji organ, hkrati pa je najbolj izpostavljena zunanjim vplivom. Uporaba naravnih pripravkov eteričnih in baznih olj zagotavlja kakovostno nego kože, prepričani pa smo lahko, da koža ne absorbira kemikalij, ki lahko škodujejo telesu. Z vsrkavanjem eteričnih olj skozi kožo prispevamo tudi k zdravju sistema v telesu. 

Eterična olja so priljubljen in cenjen dodatek masažnim oljem. Uporabljajo se tudi za nego kože na obrazu ter za lajšanje kožnih bolezni, kot so akne, luskavica in dermatitis. Eterična olja se nikoli ne nanašajo neposredno na kožo; izjema sta le eterična olja sivke in čajevca (pa še ta le po par kapljic in za manjše površine).

Eterična olja na kožo nanesemo pomešano z osnovnimi olji (do 5 % eteričnega olja v hladno stiskanem rastlinskem olju). Ta način uporabe se najpogosteje uporablja pri masaži in terapevtski negi kože. Osnovna ali nosilna olja so rastlinska olja, pridobljena s hladnim stiskanjem plodov in delov rastlin. V aromaterapiji služijo kot »osnova ali baza«, v kateri se razredčijo eterična olja, lahko pa se uporabljajo brez dodajanja eteričnih olj. Nosilna olja se uporabljajo za nego telesa, obraza in las. Uporaba osnovnih rastlinskih olj v kuhinji postaja vse bolj priljubljena – za peko, pripravo solat, smutijev…

Brezplačna dostava

Za vsa naročila nad 55 €

Enostavno vračilo v 30 dneh

Garantirano zadovoljstvo

Najkvalitetnejši izdelki

V ponudbi samo najboljše

100% Varen nakup

PayPal / MasterCard / Visa